Oftalmologs vai optometrists – kāda tad pastāv starpība?

Acu ārsts ir viens no tiem profesionāļiem, kas tiešām būtu jāapmeklē vismaz reizi gadā. Mazuļiem, piemēram, acu ārsts tiešām ir obligāts un pat dažās skolās speciālists var arī atbraukt uz izglītības iestādi. Mēs visi, protams, gribam, lai mūsu acis izmeklētu speciālists, kurš tad varēs pamanīt pat vismazāko problēmu (vairāk informācijas var redzēt šajā mājaslapā – https://www.redzesparbaude.lv/oftalmologs-acu-arsts-berniem/). Regulāra redzes pārbaude ļauj atrast novirzes pašā sākumā, tādā veidā jau var izvairīties no dažādām veselības novirzēm. Kā labāk sameklēt ārstu, kā arī uz ko akcentēt uzmanību, centīsimies uzzināt tālāk rakstā.

Pie kā vislabāk izdarīt pārbaudi redzei?

Tad kādi tieši ir redzes speciālisti? Pirms tam bija kāds speciālists okulists, kur arī gājām pārbaudīt redzes dzidrumu, mūsdienās acu speciālisti pilda noteiktas darbības, saskaņā ar savu profesiju. Piemēram, optometrists ir speciālists, kas darbojas ar redzes problēmām, savukārt, kam būs ārstniecības personas sertifikāts, kurš ir jāatjauno ik pēc pieciem gadiem. Šāds ārsts izmeklē pamata problēmas, tad, kad tiks veikta redzes pārbaude, strādājot kā ar pašu redzi, gan arī ar pašu aci. Šis speciālists jau var izrakstīt pat brilles kā arī lēcas. Turpretim, kad tiks konstatētas slimības, optometrists klientu novirza jau uz pašu ārstēšanu. Šo procesu īsteno oftalmologs acu ārsts. Oftalmologs – okulists, kā pienākumos tiek iekļauta acu pārbaude, diagnostika un ārstēšana, medikamentu nozīmēšana, kā arī pastāv tādi oftalmologi, kas veic operācijas uz acīm. Bez tam tādi speciālisti palīdzēs pasūtīt brilles vai arī lēcas. Un visbeidzot optiķis, kas nav mediķis. Šis speciālists strādā jau ar izrakstīto recepti, kuru saņēmāt no oftalmologa vai arī optometrista. Pats optiķis spēs izgatavot koriģējošās brilles atbilstoši receptei, salabot rāmjus brillēm, kā arī izvēlēties tām materiālus. Pastāv pat saistīta profesija: optiķis-optometrists. Viņš var pārbaudīt redzi un izgatavot attiecīgās brilles.

Kam tad vērst pastiprinātu uzmanību, meklējot acu ārstu?

Pirms tam, kā meklēt redzes ārstu, sākumā ir jāizprot – kas tad konkrēti būtu vajadzīgs – oftalmologs vai optometrists. Kā tieši tas bija augstāk minēts, optometrista darbs tad ir redzes pārbaude, taču oftalmologa – ārstēšanas process. Tādēļ, ka šie abi ārsti ir ārstnieciskās personas, viņiem jāuzrādās publiskajā ārstu reģistrā. Protams ir ērti, kad iespējams digitāli pierakstīties, kad vajadzīga acu pārbaude, nekā ilgi gaidīt, mēģinot sazināties telefoniski. Uzreiz apskatiet rekomendācijas, protams, ja tādas pastāv tieši par atrasto acu ārstu. Tagad optometrists ir pat pieejams optikas veikalos, kur var uzreiz izvēlēties arī brilles.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.